5 tipov ako si udržať tip-top kuchyňu

„Kuchyňa je kaštieľ, kde zažívame najkrajšie momenty s rodinou.“ – Mario Batali

Uprataná kuchynská linka udáva čistý tón celému domu. Minimalistická kuchyňa je veľmi upokojujúca a priamo nás vyzýva, aby sme v nej niečo chutné pripravili. Kto by si užíval varenie v zapratanej kuchyni?

Je to jedno z miest domu, kde je asi najtažšie udržať poriadok. Tu je pár dôvodov:

  • kuchyňa je miestom, kde sa stretáva celá rodina
  • vzniká tu veľa neporiadku z prípravy jedál
  • slúži ako hromadisko predmetov rôzneho účelu napr. pošty atď.

Je to síce náročné, ale s pár tipmi, ktoré vám po čase prídu automatické, nie nemožné.

1. Odstráňte nepotrebné veci

V kuchynských skrinkách nájdeme množstvo vecí, ktoré nepoužívame. Sú buď už zastaralé, alebo sú výsledkom nákupného ošiaľu. Ja som sa takto zbavila hrncov a panvíc, ktoré boli moje neobľúbené, kedže som stále varila len v tých istých. Takisto som v skrinke našla hrnce, ktoré mi nefungovali na novej indukčnej doske. Potom som darovala pár elektrospotrebičov, ktoré som nepoužila už mesiace aj roky. Jedným z nich bol smoothie-maker, ktorého sláva zhasla po pár týždňoch. Uvažujte, ktoré kuchynské pomôcky ste ešte ani nepoužili a zbavte sa ich. Zbytočne vám zaberajú miesto.

2. Každej veci určite svoje miesto.

Táto rada nadväzuje na bod číslo 1. Ak máme preplnené kuchynské skrinky, odkladanie riadu je potom náročné a stresujúce. Preto radšej nechávame všetko na linke, veď sa to zasa použije. Po tom, čo sme sa zbavili nepotrebných a nepoužívaných vecí, sa nám uvoľnilo miesto, ktoré môžeme darovať veciam, ktoré denne používame. Kanvica, hriankovač, otvárač na konzervy či kávovar sú veci, ktoré používame denne. Ak si ráno robíte kávu alebo hrianky, použijete stroj maximálne na 3 minúty. Zvyšok celého dňa ale stroj na linke zaberá priestor. Nájdite mu ľahko dostupné miesto, a upratanie spotrebiča vám zaberie len pár sekúnd.

3. Neskladujte v kuchyni veci, čo tam nepatria.

Kuchyňa sa často stáva skladiskom pre veci, ktoré tam nepatria. Je zvyčajne centrom domu a preto sa ani nenazdáte, a je tam neporiadok. Dajte týmto veciam svoj domov. Pošta, kľúče, peňaženky, domáce úlohy detí, do kuchyne jednoducho nepatria.

4. Dokončite prácu v kuchyni čo najskôr.

Neporiadok priťahuje ďaľší neporiadok. Je to asi vesmírny zákon, že ak po sebe v kuchyni neupraceme hneď, neskôr sa nám toho nakopí viac a viac. Neumyjeme riady, neutrieme linku, nevysypeme kôš, neurobíme ešte pár drobností, a zrazu je toho na nás toľko, že ani nevieme ako začať. Veľmi sa mi osvedčilo pravidlo 1 minúty. Ak niečo trvá minútu nanajvýš dve, urobím to ihneď. Nemusím o tom ani rozmýšľať a nedostanem sa do stavu, že je toho na mňa priveľa.

5. Zmeňte svoje myslenie a rituály.

Jedným z dôvodov, prečo sú kuchynské linky zapratané a ťažko sa udržiavajú, je naše presvedčenie, že chceme mať všetko po ruke. Myslíme si, že ak nechávame na linke stojan na nože, dosku na krájanie, koreničky, či hrnčeky, je to pre nás pohodlnejšie. Je to veľmi klamlivé, pretože takáto linka sa len veľmi ťažko udržiava čistá. Pri umývaní linky musíme všetko presúvať, a tak upratovanie trvá ešte dlhšie. Nehovoriac o tom, že prichádzame o miesto na prípravu jedla.

Každodennými menšími krokmi si môžeme pomôcť ku kuchyni, v ktorej je radosť variť. Veď sami poznáte, o čo lepší pocit je začať varenie na čistej, upratanej linke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *